21 Kasım 2017 Salı

Teknik sinyali al veren hisseler 20.11.2017

Son gelen 2017/3 aylık bilanço analizleri

Ziraat Yatırım'dan 2017/3 aylık gelen bilanço analizleri

21 Nisan 2017 Cuma 10:19
Son gelen 2017/3 aylık bilanço analizleri
2017/1.ÇEYREK BİLANÇO ANALİZLERİ

2017 yılı 3 aylık bilançolar gelmeye başladı.

Dün gelen 3 büyük şirketin bilançoları geçen yıla göre pozitif görünüyor.Sadece Bağfaş'ın kur giderleri yüzünden net kâr rakamında düşüş gözlenirken Ereğli Demir Çelik ve Aksigorta'nın net kârında yükseliş görüldü.

Aracı kurumların 3 aylık bilanolara dair analizleri de yayınlanıyor.

Ziraat Yatırım'ın gelen bilançolara ve şirket haberlerine yaptığı analize göz atalım:

Aksigorta (AKGRT, Pozitif):  Aksigorta  2017  yılının  ilk  çeyreğinde  24,5mn  TL kar açıklamıştır. Şirket geçen yılın ilk çeyreğinde 2,7mn TL zarar kaydetmişti. Şirket'in genel teknik bölüm gelirleri ise 1Ç2017'de 43,6mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 4,8mn TL'nin oldukça üzerinde gerçekleşmiş ve  iyi  bir  görüntü  sergilemiştir.  Bilanço  öncesi  dün  %3'e  varan  prim  yapan  Aksigorta  hisseleri güçlü finansallar sonrasında bu kazançlarını devam ettirebilir.

Bagfaş (BAGFS, Nötr):  Bağfaş 1Ç2017'de 7,5mn TL kar elde ederken, bu kar rakamı geçen yılın aynı döneminde  elde  edilen  14,7mn  TL'nin  altında  kalmıştır.  Şirket'in  yurtdışı  satışları  3,5 katına çıkarak 39,6mn  TL'ye  yükselse  de  yurtiçi  satışların  %36  oranında  gerilemesi  satış  gelirlerinin toplamda %23 oranında gerileyerek 196,5mn TL'ye düşmesinde etkili olmuştur. Diğer yandan satışların maliyeti ise %31 oranında gerileyerek 146,2mn TL olmuştur. Maliyetlerdeki daha yüksek düşüşün de etkisiyle, brüt kar rakamı 1Ç2017'de bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11 oranında artarak 50,3mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı da %26'ya yükselmiştir. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde brüt kar marjı %18 idi. Net kar marjı  ise  %6'dan  %4'e  gerilemiştir.  Son  olarak,  450,4mn  TL  net  yabancı para açık pozisyonu (3,6mn USD, 118,6mn EUR) bulunan Şirket 54,7mn TL kredi kur farkı gideri kaydetmiştir.


Ereğli Demir Çelik (EREGL, Pozitif):  Şirketin 2017 yılı ilk çeyrek ana ortaklık net dönem karı 902mn TL ile  651,3mn  TL  olan  piyasa  beklentisinin  oldukça  üzerinde  gerçekleşmiştir.  Bir  önceki  yılın  aynı döneminde şirketin ana ortaklık karı 163,9mn TL idi. Ereğli Demir Çelik'in karının bir önceki yılın aynı dönemine  göre  artmasındaki  ana  etken  çelik  fiyatlarındaki  artışa  bağlı  olarak  satış gelirlerindeki artış olmuştur. Şirketin satış gelirleri 1Ç2017'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %62,6 oranında artarak 4.191mn TL olmuştur. Ayrıca, satışların maliyeti, ciro artışından daha düşük, %25,8 artmış ve buna bağlı olarak brüt kar bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %410,2 artarak 1.259,7mn TL'ye yükselmiş ve çok olumlu  bir  görüntü  çizmiştir.  Buna  bağlı  olarak  brüt  kar  marjı  20,5  puan  artışla  ile %30,1 olarak gerçekleşmiştir.  Operasyonel  giderlerin  2016'nın  ilk  çeyreğine  göre  sadece %16,8 artış göstermesi ve diğer faaliyetlerden gider yazılmaması faaliyet karı artışı destekleyen diğer faktörler olmuştur. Faaliyet karı  bir  önceki  yılın  aynı  dönemindeki  218,2mn  TL'den  2017  1. çeyrekte 1.170,6mn TL'ye sıçramıştır. Faaliyet kar marjı da 19,5 puan artışla %27,9'u göstermiştir. Şirketin 1Ç17 FAVÖK'ü geçen senenin 3,6 katına çıkarak 1.326mn TL olmuştur. FAVÖK marjı ise 17,4 puan artışla %31,6'ya yükselmiş ve güçlü performans sergilemiştir. Finansallarını USD cinsinden tutan Ereğli Demir Çelik son çeyrekte 47,8mn TL finansman geliri yazmıştır. 2016 ilk çeyrekte şirket 61,8mn TL finansman gideri yazmıştı. Bu gelişmeler neticesinde şirketin ilk çeyrek ana ortaklık net dönem karı geçen seneki 163,9mn TL'den 902mn TL'ye yükselmiştir. Ana ortaklık karı üstünden hesaplanan kar marjı geçen seneye göre 15,2 puan artmış ve %21,5'e yükselmiştir. Erdemir Grubu'nun 2017 ilk üç aylık ham çelik üretimi %1 azalışla toplamda 2.304 bin ton olarak gerçekleşmiştir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri "AL", Nötr):  Emlak Konut GYO, Büyükyalı Projesi Davası Hakkında şu duyuruyu yapmıştır: "Zeytinburnu'ndaki eski tank fabrikası arazisine ilişkin imar planlarının iptali ile ilgili  kesinleşmiş  bir  yargı  kararı  bulunmamakta,  hukuki  süreç  devam  etmektedir. Ayrıca proje ile ilgili inşaat  ve  satış  süreçleri  ruhsatına  ve  mevzuata  uygun olarak sürdürülmektedir." 

Özak  GYO (OZKGY, Nötr) 'da bu doğrultuda şu duyuruyu yapmıştır:  " Büyükyalı  Projesi  arazi  sahibi  Emlak Konut GYO'nun 20/04/2017 tarihli KAP açıklamasında da belirtildiği üzere; Zeytinburnu'ndaki eski tank fabrikası arazisine ilişkin  imar  planlarının  iptali  ile  ilgili  kesinleşmiş  bir  yargı  kararı  bulunmamakta,  hukuki  süreç devam etmektedir.  Şirketimiz  bu  davanın  davalısı  konumunda  değildir.  Ayrıca  proje  ile  ilgili  inşaat ve satış süreçleri ruhsatına ve mevzuata uygun olarak sürdürülmektedir. Tasarruf sahiplerimizin ve kamuoyunun bilgisine sunarız." Zeytinburnu  sahilinde  bulunan  eski  tank  bakım  fabrikasının  arazisinde  uygulanacak  konut,  ticaret  ve turizm projesi için yapılan imar planları İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından oybirliği ile iptal edildiği dün açıklanmıştı. Emlak Konut GYO dün %2,83 oranında değer kazanırken, Özak GYO %1 oranında değer kaybetti. Emlak GYO ve Özak GYO'nun açıklamalarının ardından dün değer kaybeden Özak GYO kayıplarını geri alabilir.

Anadolu  Cam  (ANACM,  Nötr):  Şirket,  iş  ortaklıklarından  Omco  İstanbul  Kalıp  San.ve Tic.A.Ş'deki %50'lik  hissesinin  şirketin  diğer  ortağı  olan  Omco  International  N.V.'ye  devri konusunda 19/04/2017 tarihinde  hisse  devir  sözleşmesi  imzaladığını  duyurmuştu.  Hisse  devir  işlemleri Rekabet Kurulu onayı alınarak  kapanış  işlemleri  tamamlandıktan  sonra  gerçekleşecektir.  Hisse  devrine  ilişkin  kesin fiyat kapanış işlemleri esnasında belli olduğunda kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir. Garanti Bankası

(GARAN, Öneri "EKLE", Nötr):  JCR Eurasia Rating Garanti Bankası'nın Uzun Vadeli Ulusal  Notu'nu  'AAA(Trk)',  Uzun  Vadeli  Uluslararası  Yabancı  Para  Notu'nu  'BBB'  ve  Uzun Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu'nu ise 'BBB+' olarak 'Stabil' görünümleri ile birlikte teyit etti. 2 Şubat 2017 Tarihli Garanti Banaksı Raporumuz için Tıklayanız...

İş  GYO  (ISGYO,  Öneri  "AL",  Nötr):  Yönetim  Kurulunun  11.10.2016  tarihli  tahvil  ihracı  kararı kapsamında,  Şirketin  borçlanma  stratejisine  uygun  piyasa  koşullarının  izlenmesi  ve beklenmesi nedeniyle tahvil ihracına ilişkin yeni bir aksiyon alınmamıştır. 1 Mart 2016 Tarihli İş GYO Raporumuz için Tıklayınız...

Vakıfbank  (VAKBN,  Öneri  "EKLE",  Nötr):  Banka,  azami  400mn  TL  nominal  değerli finansman bonolarının  nitelikli  yatırımcılara  satılmak  üzere  ihracı  kapsamında  gerekli  başvuruların  yapılması  için Genel Müdürlüğe yetki verildiğini duyurmuştur. 22 Mart 2017 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için Tıklayınız...

Ulusoy Elektrik (ULUSE, Sınırlı Pozitif):  20.04.2017  tarihinde  şirket  ile  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) arasında, iki adet 33/11 kV 25 MVA mobil trafo merkezi satış sözleşmesi yapılmıştır. Toplam sözleşme bedeli 1.840.000 USD olup, ürünler 5 ay içerisinde teslim edilecektir. Mobil merkezler UNDP'nin Irak'ta gerçekleştirdiği bir proje kapsamında kullanılacaktır.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık:  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Basel standartları  dediğimiz,  dünyada  bütün  bankaların  erişmek  için  çaba  sarf  ettiği  bu standartları Türkiye bankacılığı,  geçen  senenin  mart  ayında  yakaladı.  Amerika  dahil,  Avrupa'nın  birçok  ülkesinin  aynı standartlara daha tam kavuşamadığı ortamda tam uyumlu bir bankacılık sektörüne sahip olduk." dedi. Diğer yandan, Akben, 2013 yılında bireylerin Döviz borçlanmasını yasakladıklarını söyledi. 2013 yılından önce  bireylerin  konut  ve  araba  almak  için  bankalardan  Dövizle  borçlandığını  her  Döviz  kuru artışında elinde  pankartla  bankaların  önünde,  sokaklarda  yürüyen  Dövizzedelerin  bulunduğunu  hatırlattı. Bu alandaki yasağın faydalı olduğunu gördüklerini vurgulayan Akben, şu anda bireylerin herhangi bir kredi Döviz borcu artışı nedeniyle direkt rahatsız edici bir pozisyonla karşı karşıya olmadıklarını bildirdi.

Beyaz  Eşya:   Türkiye  Beyaz  Eşya  Sanayicileri  Derneği'nin  (TÜRKBESD)  açıkladığı  verilere  göre; iç satışlar  Mart  ayında  %40  artışla  860.956  adet  olurken,  ilk  üç  ayda  ise %36 artışla 2,1 milyon adede ulaştı.  Buzdolabı,  çamaşır  makinesi,  bulaşık  makinesi,  klima,  termosifon,  elektrikli  süpürge ve bazı küçük  ev  aletlerinden  alınan  özel  tüketim  vergisi  (ÖTV)  Bakanlar  Kurulu'nun  Şubat ayı başında aldığı kararla 30 Nisan'a kadar sıfırlanmış; bu süre daha sonra 30 Eylül'e uzatılmıştı. TÜRKBESD verilerine göre beyaz eşya ihracatı ise Mart'ta %3 artışla 1,6 milyon adet, Ocak-Mart döneminde de %3 artışla 4,4mn adet olarak gerçekleşti. Beyaz eşya üretimi ise Mart'ta %24 artışla 2,69mn, Ocak-Mart döneminde de %14 artışla 6,75 milyon adet oldu. (Kaynak: Reuters)

Borsa İstanbul:  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, BloombergHT TV'ye yaptığı açıklamada, Forex ve VİOP'a getirilen yenilikleri dile getirdi. Karadağ, sınırsız sayıda kontratın ve opsiyon sözleşmesinin VİOP'ta açılabilir hale geldiğini söyledi. BIST Yönetim Kurulu Başkanı, VİOP'un çalışma saatlerine ilişkin, en azından 16 saate kadar talebin karşılanabildiğini, ancak bu konuda henüz ortak bir görüş olmadığını kaydetti.

Kamu Garanti Fonu:  Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, son bir ayda reel sektöre sağlanan  137,3  milyar  TL  krediyi  kefaletlendiren  Kredi  Garanti  Fonu'nun  (KGF)  tek  başına  2017 büyümesine 1 - 1,5 puan pozitif katkı yapacağını, bu destekle büyümenin bu yıl yüzde 4 - 4,5 bandına olacağını söyledi. Ertem, 2017'yi takip eden yıllarda özel sektör, ihracat odaklı reformlar ve teşviklerle desteklenecek  büyümenin  daha  da  hız  kazanacağını,  2011'deki  seviyelere  yeniden  ulaşılabileceğini belirtirken, "Hazine protokolünün imzalandığı 20 Mart 2017'den itibaren bugün itibariyle, 186,131 firmaya 122,3 milyar TL kefalet, 137,3 milyar TL kredi kullandırıldı. Hesaplamalarımıza göre KGF genişlemesinde 2017  sonu  itibarıyla  180  -  200  milyar  liraya  ulaşmayı  planlıyoruz.  Sadece KGF'nin 2017 büyümesine katkısının  1  -  1,5  (puan)  katkısı  olacak.  Bu  2017  için  büyümenin  yüzde  4  -  4,5  bandında olacağını gösteriyor" dedi. (Kaynak: Dünya)

Otomotiv:  Otomotiv  Distribütörleri  Derneği  (ODD)  Genel  Sekreteri  Hayri  Erce,  otomobil pazarında ilk çeyrekte  görülen  %10'a  yakın  daralmanın  ikinci  çeyrekte  kurdaki  artışın fiyatlara yansımasıyla daha yüksek  olacağını  söyledi.  Erce,  Autoshow  otomobil  fuarında  Reuters'a  yaptığı  açıklamada,  ayrıca BDDK'nın araç kredi miktarlarıyla ilgili sınırlarda esneme yapmasının otomotiv iç pazarını rahatlatacağını kaydetti. Finansman kuruluşlarının ticari araç kiralamasına imkan veren karayolları yönetmelik taslağının bir ay önce yayımlandığını belirten Erce, "Operasyonel kiralamanın dahil edilmesi iç pazarı olumlu etkiler" dedi. (Kaynak: Reuters)

ZİRAAT YATIRIM

Bültenin devamı:https://www.ziraatyatirim.com.tr/raporlar/Sabah_Str/SS_21-04-17.pdf

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner29