19 Ağustos 2017 Cumartesi

Tekniği al veren hisseler-18.08.2017

Bomba şirket haberlerine uzman tavsiyesi

Bomba şirket haberlerine uzman tavsiyesi-4 Temmuz 2017

04 Temmuz 2017 Salı 12:52
Bomba şirket haberlerine uzman tavsiyesi
ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ ANALİZİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin haber akışları devam ediyor.

Şirketler şirketlerine dair önemli gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmak zorundalar.Bu sebeple günlük olarak şirketlerden haberler gelir.

Gelen bu haberlerin bazıları aracı kurum uzmanları tarafından analiz edilir.

Ziraat Yatırım bugün yayınladığı bültende önemli şirket haberleri için aşağıdaki tavsiyelere yer verdi.

Garanti  Bankası  (GARAN,  Öneri  "EKLE", Nötr):   Garanti  Bankası'nın  Amsterdam  merkezli  iştiraki GarantiBank  International  NV  250mn  USD  tutarında  365  gün  vadeli  sendikasyon kredisi kullandı. Yayımlanan basın bültenine göre GarantiBank International bu krediyle 2016'da kullandığı sendikasyonu %196  oranında  yeniledi.  Krediyi  veren  bankaların  elde  ettiği  getiri,  verdikleri  kredinin  tutarına göre Libor+95bps ile Libor+105bps arasında değişti. GarantiBank International uluslararası ticaret ve emtia finansmanı, özel bankacılık, hazine işlemleri ve yapılandırılmış finansman alanlarında faaliyet gösteriyor. (Kaynak: Reuters)


Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif):  ABD'nin Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) ekipleri de bu hafta Atatürk Havalimanı'nda ABD'ye uçuşlarda uygulanan güvenlik uygulamalarını yerinde inceledikten sonra İstanbul için de karar verilecek. ABD'ye uçuşlara ek güvenlik önlemleri kapsamında kabin  bagajları  için  tomografi  cihazlarının  da  gelmesiyle  Türkiye'den  de  uçuşlarda kısıtlamanın son bulması bekleniyor. (Kaynak: BloombergHT)

Türkiye  Sınai  Kalkınma  Bankası  (TSKB,  Öneri  "EKLE", Nötr):  Banka  tarafından,  367  gün vadeli Euro  ve  ABD  Doları  olmak  üzere  iki  ayrı  kredi  diliminden  oluşan  sendikasyon  kredisi temini için, Commerzbank  Aktiengesellschaft,  Filiale  Luxemburg  koordinatörlüğündeki  uluslararası  bankalar konsorsiyumuna yetki verilmiştir ve bu kapsamda bir yetki anlaşması (mandate letter) imzalanmıştır.

Eczacıbaşı  İlaç  (ECILC, Nötr):   Eczacıbaşı  Girişim  Pazarlama  Tüketim  Ürünleri  Sanayi  ve Ticaret A.Ş.'deki  payların  tamamının  satışı  işlemi  ile  ilgili  olarak  dün  yapılan  Olağanüstü  Genel Kurul Toplantısı'nda görüşülen önemli nitelikteki işlem oyçokluğu ile onaylanmış olup, 436.645 TL'lik nominal değerde  paya  sahip  bir  ortak  tarafından  olumsuz  oy  kullanılarak,  muhalefet  şerhi toplantı tutanağına işlenmiştir. Ayrılma hakkı kullanım fiyatı 3,3823 TL'dir. Ayrılma hakkı kullanım bitiş tarihi 17 Temmuz 2017'dir.

Bankacılık:  Bankacılık  sektörü  Mayıs  ayı  net  dönem  karı  bir  önceki  aya  göre  %12,1 oranında gerileyerek  3.714mn  TL  olmuştur.  Bu  düşüşte,  558mn  TL  artan  ticari  zarar,  %12 oranında artarak 5.153mn  TL'ye  çıkan  operasyonel  giderler  ve  %16,3  oranında  artarak  2.495mn  TL'ye çıkan karşılık giderleri etkili olmuştur. Net faiz gelirleri ile Net ücret ve komisyon gelirleri ise %4,3 ve 4,7 oranında artarak sırasıyla 9.371mn ve 2.385mn TL olmuşlardır. Öte yandan, Mayıs ayı karı bir önceki yılın aynı ayına göre ise %19,1 oranında artarken, Ocak-Mayıs dönemindeki net dönem karı bir önceki yılına aynı dönemine göre %50,3 oranında artarak 21.173mn TL olmuştur. Sektörün ortalama özsermaye ve aktif karlılığı  Mayıs  ayında  sırasıyla  %16,7  ve  %1,8  olmuştur.  Net  faiz  marjı  ise  yatay kalarak %3,8 seviyesinde  gerçekleşmiştir.  Diğer  yandan,  sorunlu  kredi  oranı  ise önemli bir değişim göstermeyerek (sorunlu  kredi  satışlarının  da  etkisiyle),  Mayıs  ayında  %3,19  seviyesinde gerçekleşmiştir. Takipteki krediler  karşılık  oranı  değişmeyerek  %78,1  olmuştur.  Sermaye  yeterlilik  oranı  30 baz puan artarak %16,68 seviyesine yükselmiştir.

Doğuş GYO (DGGYO):  Şirket portföyünde yer alan "Gebze Center AVM" isimli gayrimenkulde mevcut kiracıların ödemekte olduğu EURO bazlı TL karşılığı kira bedelleri için, 01.07.2017-31.12.2017 (altı ay) dönemine  münhasır  olarak,  kiracılardan  iş  hacimlerinin  oldukça  daralmış  olması  nedeniyle  gelen taleplerin ve son dönemde finansal piyasalarda görülen kur artışlarının olumsuz etkileri dikkate alınmak suretiyle; 1 EURO kurunun ağırlıklı ortalaması 3,32TL olacak şekilde belirlenmesine; benzer sebeplerle "Doğuş Center Maslak" isimli gayrimenkulde, 01.07.2017-31.12.2017 (altı ay) dönemine 1 USD kurunun 3,30 TL olarak belirlenmesine, son olarak da "Doğuş Center Etiler" isimli gayrimenkulde de, 01.07.2017- 31.12.2017 (altı ay) dönemine 1 USD kurunun 3,30 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir. MMC  Sanayi  (MMCAS,  Sınırlı  Negatif):  İleri  geri  dönüşüm  teknolojileri  kullanımı  ile  atık  lastik  ve plastikten sentetik yakıt üretimi veya elektrik üretimi alanında Türkiye'de birlikte yatırım yapma amacıyla yabancı  bir  grup  ile  görüşmelere  başlandığı  duyurulmuştu.  Söz  konusu  görüşmeler olumlu sonuç vermemiş ve görüşmeler sonlandırılmıştır. Türk Ekonomi Bankası:  Banka, Euro ve ABD Doları cinsinden olmak üzere, 364 gün ila 3 yıl 1 ay arasında 2 farklı vadede Sendikasyon Kredisi sağlanmasına ve gerekli işlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verildiğini duyurmuştur.

ZİRAAT YATIRIM

Bültenin devamı:https://www.ziraatyatirim.com.tr/documents/SS_04-07-17.pdf

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner29