21 Kasım 2017 Salı

Teknik sinyali al veren hisseler 20.11.2017

Şirket haberlerine uzman önerileri-18.05.2017

Şirket haberlerine uzman önerileri-18.05.2017

18 Mayıs 2017 Perşembe 10:09
Şirket haberlerine uzman önerileri-18.05.2017
GÜNÜN ŞİRKET HABERLERİ ANALİZİ

Borsada negatif bir güne başladığımız 18 Mayıs 2017 Perşembe gelen şirket haberlerine göz atalım.

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler , şirketlerine dair önemli gelişmeleri kamuoyuna bildirmek zorundalar.Bu bağlamda şirketlerden her gün haber akışlarını izleriz.

Şirketlerden gelen haberlerin bir de analiz edilmesi gerekiyor.Gelen haberlerin şirket hisselerine dair nasıl bir etki yapacağını aracı kurum analizstlerinin analizlerinden öğrenebiliriz.

Ziraat Yatırım'ın bugün yayınladığı bültende şirket haberlerine dair aşağıdaki tavsiyelerde bulundu:

Aksa Akrilik (AKSA, Nötr):  Aksa Akrilik dün yayımladığı yatırımcı sunumunda 2017 beklentilerine yer verdi. Şirket 2017 yılında 695-755mn USD net satış geliri hedeflerken, FAVÖK marjını yaklaşık %17-%18 olarak  tahmin  etti.  (2016  FAVÖK  marjı  %20  idi)  Şirket  ayrıca  80  -  90mn  USD'de yatırım harcaması öngörürken, kapasite kullanımının %98 seviyesinde olacağını beklemektedir. Alkim  Kimya  (ALKIM,  Sınırlı  Negatif):  Alkim  Alkali  Kimya  ortağı  Adem  Haluk  Kora  sahibi olduğu 494.500  adet  payı  25,06  TL  fiyattan  sattı.  Adem  Haluk  Kora'nın  satış  sonrası Alkim Kimya'daki payı %5,78 oranına geriledi.

Göltaş  Çimento  (GOLTS,  Nötr):  Göltaş  Çimento,  planlı  revizyonun  gerçekleştirilmesi  için, klinker üretiminin gerçekleştirildiği toplam 2 fırından, toplam klinker üretim kapasitesinin %35 'ini temsil etmekte olan 1.fırının yaklaşık 6 haftalık bir süre için duruşa geçirilmesine karar verildiğini duyurmuştur. Şirket, planlı  klinker  stokunun  6  haftalık  duruş  süresince  tam  kapasite  çimento  üretmeye  yetecek seviyede olduğu açıklanmıştır. Dolayısıyla bu duruştan çimento üretim ve satışlar etkilenmeyeceği belirtilmiştir.

Gübre  Fabrikaları  (GUBRF,  Sınırlı  Negatif):  Petrol-İş'in  (Türkiye  Petrol  Kimya  Lastik  İşçileri Sendikası)  devam  eden  toplu  iş  sözleşmesi  görüşmelerinde  anlaşma  sağlanamaması durumunda 08.06.2017  tarihinden  itibaren  grev  uygulanmasına  karar  verdiği,  duyurulmuştu.  Bu  durum karşısında, KİPLAS (Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası) Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 60. maddesine istinaden lokavt kararı almıştır.

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr):  Petrol ve enerji odaklı yatırım şirketi Turcas Petrol BİST'te işlem gördüğü Kimya, İlaç, Petrol, Lastik ve Plastik Ürünler sektöründen çıkarak, Holding ve Yatırım şirketi sektöründe yer almak için Borsa İstanbul'a başvuru yaptı.

Yazıcılar Holding (YAZIC, Nötr) Migros (MGROS, Nötr):  03.05.2017 tarihli özel durum açıklamasında konu edildiği gibi, MH Perakendecilik ve Ticaret A.Ş (MH Perakendecilik)'deki satın alma/satma hakkının kullanılmasına ilişkin olarak hisse devir işlemleri 17.05.2017 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Sözkonusu işlemler  için  toplam  509.029.436  TL  hisse  satın  alım  bedeli  ödenmiş  olup,  bu  tutarın finansmanında Anadolu Endüstri Holding A.Ş. (AEH)'nin mevcut nakit kaynaklarının yanısıra AEH tarafından sağlanan 100 milyon Euro tutarındaki 4 yıl vadeli satınalma kredisi kullanılmıştır. Daha önceki açıklamalarda da yer aldığı  üzere,  hisse  devri  neticesinde  AEH'nin  MH  Perakendecilik'teki  hisse  oranı %100'e ve böylelikle Migros Ticaret A.Ş.'deki dolaylı payı %50'ye yükselmiştir.  Migros'un yönetim kontrolü BC Partners'ın yönettiği  fonlar  ve  AEH  tarafından  eşit  olarak  paylaşılmaya  devam  edecek  olup herhangi bir pay alım yükümlülüğü doğmayacaktır.

ZİRAAT YATIRIM

Bültenin devamı:https://www.ziraatyatirim.com.tr/raporlar/Sabah_Str/SS_18-05-17.pdf

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner29